Článek vytištěný ze serveru Bunkry.cz

Název článku:

Vytištěno dne 23.4.2024 11:53:44

test

Kresleno podle výkresu P-6 ze dne 21.května 1937 a doplněno podle vlastního měřeníKresleno podle výkresu P-6 ze dne 21.května 1937 a doplněno podle vlastního měření.

15mm kulomet ZB-60 na původním kolovém podvozku 15mm kulomet ZB-60 na původním kolovém podvozku 15mm kulomet ZB-60 na původním kolovém podvozku 15mm kulomet ZB-60 na původním kolovém podvozku 15mm kulomet ZB-60 na původním kolovém podvozku 15mm kulomet ZB-60 na původním kolovém podvozku 15mm kulomet ZB-60 na původním kolovém podvozku 15mm kulomet ZB-60 na původním kolovém podvozku 15mm kulomet ZB-60 na původním kolovém podvozku 15mm kulomet ZB-60 na původním kolovém podvozku

 

Těžký kulomet vz. 37 v lehkém opevnění

Obrázky s odkazy

 ssssss

Box s obrázky (s původní velikostí) Kresleno podle výkresu P-6 ze dne 21.května 1937 a doplněno podle vlastního měřeníKresleno podle výkresu P-6 ze dne 21.května 1937 a doplněno podle vlastního měření.

 

Box s obrázky 50%

Box s obrázky 33%

Box s obrázky 25%

Box s obrázky 20%

Potupenou čest našeho národa zachraňovali za okupace odbojáři. A podařil se jim opravdu husarský kousek – atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha! Repliky aktovky se samopalem Sten gun a protitankového granátu použitého při atentátu uvidíte v našem muzeu. A to není všechno! Máme i původní přijímač radiového vysílání, kterým parašutisté přijímali zprávy od naší exilové vlády v Londýně. A podařilo se nám dokonce zachránit anténu, pomocí které vysílala skupina Barium z Hradce Králové.

8. května 1945 byla podepsána kapitulace Německa. V Evropě tak skončila druhá světová válka – nejhorší konflikt v dějinách lidstva. V Náchodě se ale bojovalo ještě den po válce – 9. května zde fanatičtí příslušníci SS zavraždili devět obyvatel Náchoda a 19 sovětských vojáků. „Za odměnu“ pak bylo 10. května přibližně 70 zajatých esesáků krutě mučeno a nakonec popraveno. Za mučením často stáli kolaboranti, kteří se tak snažili vylepšit si spoluprací s Němci pošramocenou pověst. Vše o těchto událostech se dozvíte v našem dioramatu „Běloveská tragédie“.

Obrázek bez stylu

Šířka 100%

Šířka 50%

Šířka 33%

Šířka 25%


Československé legie byly unikum: armáda státu, který ještě neexistoval! Přitom jen v ruských legiích bojovalo více než 60 000 dobrovolníků! Do doby první světové války vás přenese příběh legionáře Řezníčka – uvidíte uniformu, ve které sloužil v rakousko-uherské armádě a také vše, co si přivezl domů z legií – třeba pořádný kožich (na Sibiři byla zima), čapku a válenky. A to vše v původním dřevěném kufru! Pokud se nevejde tak prosím škrtnout poslední větu.

Československo bylo před druhou světovou válkou jednou z nejrozvinutějších zemí. Platilo to i o zbrojním průmyslu – v roce 1935 jsme byli největším vývozcem zbraní na světě! Odlesk této zlaté éry můžete zažít u nás v muzeu: uvidíte kompletní vývojovou řadu lehkých kulometů Zbrojovky Brno a navíc i spoustu dalších zbraní, od legendárního kulometu Schwarzlose až po licenční britský Bren. Ještě dnes, po více než 80 letech, používají tyto zbraně armády po celém světě.

Osudným problémem první republiky bylo její národnostní složení – 8 milionů Čechů, 2 miliony Slováků a přes 3 miliony Němců. Těm se vznik republiky pranic nelíbil a později se stali pátou kolonou ve službách Hitlera, která Československo za přihlížení našich spojenců rozbila.

V obecních volbách roku 1938 získala v pohraničí nacistická Sudetendeutsche Partei 90 % hlasů. Existovali ale i Němci věrní republice. Za mobilizace dokonce Republikanische Wehr, ozbrojená složka německých antifašistů, bojovala po boku naší armády proti sudetoněmeckým povstalcům. Jedním z „hodných Němců“ byl i František Bösmüller, jehož životní příběh by vydal na knihu. Po obsazení pohraničí Německem v říjnu 1938 utekl v obavách o život do vnitrozemí. České četnictvo ho však vrátilo zpátky do Liberce, kde byl zatčen a více než 6 let strávil v koncentračních táborech. Právě jeho vězeňský oblek z koncentračního tábora uvidíte u nás v expozici. 

Československé legie byly unikum: armáda státu, který ještě neexistoval! Přitom jen v ruských legiích bojovalo více než 60 000 dobrovolníků! Do doby první světové války vás přenese příběh legionáře Řezníčka – uvidíte uniformu, ve které sloužil v rakousko-uherské armádě a také vše, co si přivezl domů z legií – třeba pořádný kožich (na Sibiři byla zima), čapku a válenky. A to vše v původním dřevěném kufru! Pokud se nevejde tak prosím škrtnout poslední větu.

Československo bylo před druhou světovou válkou jednou z nejrozvinutějších zemí. Platilo to i o zbrojním průmyslu – v roce 1935 jsme byli největším vývozcem zbraní na světě! Odlesk této zlaté éry můžete zažít u nás v muzeu: uvidíte kompletní vývojovou řadu lehkých kulometů Zbrojovky Brno a navíc i spoustu dalších zbraní, od legendárního kulometu Schwarzlose až po licenční britský Bren. Ještě dnes, po více než 80 letech, používají tyto zbraně armády po celém světě. Platilo to i o zbrojním průmyslu – v roce 1935 jsme byli největším vývozcem zbraní na světě! Odlesk této zlaté éry můžete zažít u nás v muzeu: uvidíte kompletní vývojovou řadu lehkých kulometů Zbrojovky Brno a navíc i spoustu dalších zbraní, od legendárního kulometu Schwarzlose až po licenční britský Bren. Ještě dnes, po více než 80 letech, používají tyto zbraně armády po celém světě. Platilo to i o zbrojním průmyslu – v roce 1935 jsme byli největším vývozcem zbraní na světě! Odlesk této zlaté éry můžete zažít u nás v muzeu: uvidíte kompletní vývojovou řadu lehkých kulometů Zbrojovky Brno a navíc i spoustu dalších zbraní, od legendárního kulometu Schwarzlose až po licenční britský Bren. Ještě dnes, po více než 80 letech, používají tyto zbraně armády po celém světě.