Odkazy na další internetové stránky

 

 

Počet nalezených odkazů: 78

 

 

Naposledy přidané odkazy:

B-S 6 Vrba

Informace o objektu B-S 6 Vrba na bratislavském předmostí v Petržalce.

Bunkry-Ostrava

Fotografie současného stavu objektů těžkého opevnění v úseku "Moravská Ostrava".

Muzeum čs. opevnění Branná

Stránky Klubu vojenské historie Olomouc-LO37, který provozuje Muzeum čs.opevnění Branná. Zrekonstruovaný objekt LO, možnost prohlídky pěchotního srubu StM-S50, akce pro veřejnost.

Pevnostní kabelová síť a jiné fortifikační zajímavosti

Web věnující se především výzkumu a hledaní kabelových objektu na území bývalé ČSR, překážek, zvláštních zařízení, krytu, podzemí, velit. stanovišť, různých obranných postavení, včetně historických hradů a pevností a různých věcí, nejen na našem území. Web je zaměřen na hodně okrajové témata opevňování, které nejsou tak běžně známe. Volně navazuje na stránky s podobně zaměřenou tématikou.

Vojenský skanzen Smečno

Oficiální stránky Vojenského skanzenu Smečno, který provozuje pevnostní muzea LO. vz 36/A nad osadou mlýnek u Drnova a LO. vz.37/B2-80z ve Smečně.

Areál čs. opevnění "Na Kočičáku"

Nově vzniklé stránky věnující se areálu lehkého opevnění nad Chomutovem. Kde se nachází celkem šest zpřístupněných objektů vz.36 a jeden vz.37, obnovené zákopové systémy, protitankové překážky a střelecké průseky. Vše v krajině Krušných hor.(stránky rozpracovány!)

Areál čs. opevnění Vranov nad Dyjí

Areál lehkého opevnění vz. 37 ve Vranově nad Dyjí vznikl v roce 1998, kdy započaly první rekonstrukční práce na objektech. Areál zahrnuje několik objektů LO v Junáckém údolí.

Bunkrologický tábor pro děti

87. PS Javor Praha s dlouholetou tradicí pořádání dětských táborů připravuje pro léto 2010 speciální bunkrologický dětský letní tábor s podtitulem "Od kamene k betonu" pro děti ve věku 7 až 15 let v jižních Čechách - České Kanadě. Areál tábora leží přímo na opevňovací linii a v okolí je velké množství řopíků, skvěle využitelných k různým hrám a aktivitám. Hlavním tématem dětského tábora je netradiční poznávání české historie a jejího odkazu do současnosti - formou celotáborové hry. Nebudou ale samozřejmě chybět ani klasické táborové aktivity. Termín konání tábora: 10. - 25. červenec 2010 Místo konání: Staré Město pod Landštejnem

Bunkrologický zápisník

Stránka, na které najdete praktické informace pro cestování především po zahraničních opevněních.

Bunkříky

První bunkrologické stránky, jejichž autorkou je žena! Takže se sem určitě podívejte.

Cesty za opevněním

Stránky obsahují fotografie objektů čs. opevnění. Autor stránek se v poslední době zabývá málo prozkoumanou částí čs. opevnění - hledáním a fotodokumentací kabelových objektů pevnostní telefonní sítě v úsecích "K" a "R"

Československé opevnění - informace pro laiky i odborníky

Nové stránky o bunkrech, jejichž autorem je začínající bunkrolog. Stručné informace a mnoho objektů ve fotogalerii.

Dělostřelecká tvrz Adam

Velmi přehledně zpracovaná stránka o největší dokončené dělostřelecké tvrzi Adam v Orlických horách. Najdete zde všechny důležité informace o této tvrzi (objekty, osádka, výstavba, osudy tvrze).

Dělostřelecká tvrz Bouda - muzeum čs. opevnění

Informace o historii i současnosti dělostřelecké tvrze Bouda.

Dělostřelecká tvrz Dobrošov

Oficiální stránky Pevnosti Dobrošov. Návštěvní doba, popis expozice aj.

Dělostřelecká tvrz Hanička

Na stránce najdete základní informace o dělostřelecké tvrzi Hanička v Orlických horách - stručná historie tvrze, informace o prohlídce včetně návštěvní doby a kontaktů.

Dělostřelecká tvrz Smolkov

Stránka o dělostřelecké tvrzi Smolkov je proseminární prací nepodepsaného autora. Je rozdělena do několika kapitol - samostatně je popsán každý z objektů, podzemí a osádka tvrze a její výstavba. Stranou zájmu autora nezůstaly ani aktivity Abwheru na Hlučínku a poválečné osudy tvrze.

Diskuse o čs. opevnění

Všeobecná emailová diskuze o problematice opevnění. Přihlásit se může každý, kdo má zájem.

FORTEG

Forteg se stará o pěchotní srub K-S 32 "Na Růžku" nad Mladkovem. V objektu je umístěna expozice věnovaná čs. opevnění a čs. obrněné technice. Na webu najdete internetový obchod s modely firmy Samek Models.

Fortifikace.net

Poválečná opevnění v Československu, vojenské prostory spjaté s působení ČSLA i Sovětské armády, historická, vojenská a průmyslová podzemí či technické památky - to je jen hrubý nástin tématického horizontu serveru Fortifikace.net

Fotogalerie současného stavu objektů lehkého a těžkého opevnění

Stránka obsahuje velké množství fotografií, které zachycují současný stav objektů těžkého opevnění. Snímky jsou logicky rozčleněny podle úseků ŽSV a čísel objektů.

GPS databáze TO

Na této adrese najdete databázi GPS souřadnic postavených objektů těžkého opevnění - a to Vám může značně usnadnit jejich hledání v terénu. Po zaregistrování je možné přidávat vlastní souřadnice do databáze.

Historie a současnost čs. Pohraničního opevnění

Fotografie, videa a články o československém pevnostním systému a také o polním opevnění.

Kahan III

Jedná se o objekt bývalého předválečného opevnění (pěchotní srub N-S 71 "Sedlo"), přestavěný pro nové způsoby vedení války, výzkum armády, vnitra a potřeby Státní tajné Bezpečnosti.

KVH 1. prapor Stráže obrany státu

KVH zabývající se historií ozbrojených sborů z období První republiky, především zaměřený na osudný rok 1938.

KVH 18. pěší pluk Plzeň

Prezentace klubu vojenské historie "18. pěší pluk Plzeň", rekonstrukce čs. opevnění u Stříbra.

KVH Bruntál

Členové KVH Bruntál se starají o tři objekty LO (B1-80, A-120 a A-160), které tvoří Památník čs. pohraničního opevnění Milotice nad Opavou. Objekty patřili od podúseku VII Milotický vrch. Na stránkách jsou informace o rekonstrukci těchto objektů, o činnosti klubu, popis přístupu k objektům a další. Klub má také vlastní historickou jednotku.

KVH Opava - areál čs. opevnění Milostovice

Informace o pevnostním systému v okolí Opavy (ŽSV IV.) a především o areálu čs. opevnění Milostovice. Historie, fotografie, odkazy na další stránky.

KVH Poustka

Klub vojenské historie Poustka je občanské sdružení, které se snaží provádět rekonstrukci pěchotního srubu T-S 55 u Petříkovic na Trutnovsku.

Lehké opevnění

Stránky zabývající se lehkým opevněním v Československu. Informace o účelu, typech a výzbrojí objektů vzor 36 a 37.

Minimuzeum u Moravského Krumlova

Stránky o nově vznikajícím muzeu čs. opevnění v lehkém objektu vz.37 A-140 nedaleko Moravského Krumlova (III. sbor, úsek 16). Základní informace, fotografie objektů LO z okolní linie.

Mladoboleslavští bunkrologové

Jarda Beneš, Michal Beneš, Martin Bradáč - tři bunkrologové z Mladé Boleslavi, kteří je zabývají především průzkumem lehkého opevnění. Výsledky jejich práce najdete právě na tomto webu.

Muzeum ČS opevnenia v Bratislave SR a knižnica v gulometnom hniezde

Prvé vojenské muzeum v Bratislave. Muzeum sa nachadza V pechtnom zrube B-S-8 "Hřbitov" je snaha ho dať do pôvodného stavu, su tu dve protitankové priekopy muzeum je otvorené viz stránka.

Muzeum LO vz.36 Ústí n.L. - Hostovice

Internetová prezentace vznikajícího muzea lehkého opevnění v Ústí nad Labem. Na stránkách najde zájemce nejen rozsáhlé informace o muzeu samotném, ale i obecné informace o čs. opevnění a spoustu dalších informací a fotografií.

Muzeum LO vz.37 Odolov

Stránky o rekonstruovaném řopíku (F2/57/A-160) nedaleko pěchotního srubu T-S 26 u Odolova na Trutnovsku.

Muzeum Vysoký Kámen

Areál lehkého (A/59,60,260) a těžkého (K-S 25) opevnění nedaleko dělostřelecké tvrze Bouda.

Nakladatelství FORTprint

Aktuální přehled odborné literatury vydávané v nakladatelství Ing. Škody (edice PEVNOSTI) včetně titulů od některých dalších vydavatelů (např. J. Novák) - průběžně aktualizováno. Základní informace o Klubu vojenské historie Praha. Nově je na těchto stránkách k dispozici internetová verze FOTOarchivu lehkého opevnění.

Naučná stezka LO v Orlických horách

Stránky přinášejí informace o naučné stezce po lehkých objektech vzor 36 v okolí Olešnice v Orlických horách.

Novodobé fortifikace

Informace o časopise zabývajícím se pevnostními systémy, především z období 19. a 20. století. O každém vydaném čísle, zde najdete podrobný obsah s fotodokumentací, kontakt na redakci, krátké informace o dění v bunkrologickém světě a recenze nových publikací.

Opevnění a železnice

Články o tématech spojující železniční a pevnostní historii.

Opevnění na Děčínsku

Kromě všeobecných informací zde najdete popis úseků LO N-1, N-2, M-2 a O-1 na Děčínsku.

Opevnění na Chomutovsku

Stránka se zabývá opevněním na Chomutovsku. Můžete si zde přečíst o výstavbě lehkého opevnění (objekty vzor 36 i 37) i o záměru výstavby těžkého opevnění v Krušných horách. Podrobněji jsou popsány úseky LO Va, Vb, VI, K50, K51, D16, B6 a B7. Stránky jsou součástí webu ARMUS (KPV Chomutov).

Opevnění na Ostravsku

Stránka zabývající se objekty těžkého opevnění v úseku Moravská Ostrava. Dále zde naleznete popis zbraní a vybavení umístěného v těchto objektech.

Opevnění na Slovensku

Stránky věnující se pevnostním stavbám na území Slovenské republiky, především na úsek Petržalka.

Opevnění na Staroměstsku

Stránky informují o pevnostní linii v úseku Starého Města pod Sněžníkem. Podrobné údaje jsou k dispozici u objektů StM-S 30 až 34 (popis, fotografie, výkresy).

Opevnění v Orlických horách

Nově vznikající stránky zaměřené na celkovou obranu Orlických hor. Těžké a lehké opevnění, současný stav polního opevnění a mnoho dalšího…

Pěchotní srub K-S 14 "U CIHELNY"

PrezentaceMuzea čs. opevnění z let 1935-38 v pěchotním srubu K-S 14 "U cihelny" nedaleko Králík.

Pěchotní srub K-S 46 "V zátiší"

Stránka o rekonstruovaném objektu na jihozápadním úpatí kopce Adam (765 m. n. m.). Historie a popis objektu, průběh rekonstrukčních prací, informace o návštěvní době.

Pěchotní srub K-S 5 "U potoka"

Stránka o muzeu v pěchotním srubu K-S 5 "U potoka" nedaleko Dolní Moravy. Historie a popis objektu, průběh rekonstrukčních prací, informace o návštěvní době. Stručný popis okolní linie TO.

Pěchotní srub K-S 8 "U nádraží"

Oficiální stránky muzea v pěchotním srubu K-S 8 "U nádraží" u Červeného Potoka. Muzeum provozuje Klub přátel armády.

Pěchotní srub MJ-S 15 "Závora"

Stránky pěchotního srubu MJ-S 15 v Dyjákovicích.

Pěchotní srub Mo-S 11 "U posedu"

Webové stránky K.V.H. 1 prapor o.s. který rekonstruuje objekt MO - S 11 "U posedu".

Pěchotní srub MO-S 14 "Juliánka"

Stránka o rekonstruovaném objektu MO-S 14.

Pěchotní srub MO-S 15

Základní informace o pěchotním srubu MO-S 15.

Pěchotní srub Mo-S 21 "U Jaroše"

MO-S 21 je izolovaný pěchotní oboustranný srub III.stupně odolnosti. Srub se nachází severně od obce Darkovičky a patří do stavebního úseku ŽSV II.Hlučín. Objekt byl před obsazením hranic kompletně dokončen a zařízen výjma části vodoinstalace. Za okupace byly vytrhány střílny hlavních zbraní a byly odstřeleny oba zvony a kopule. Dnes je srub rekonstruován do stavu z roku 1938.

Pěchotní srub MO-S 24 "Signál"

Stránky KVH "Hraničářský pluk 4" a "Signál" spravující objekt MO-S 24 "Signál".

Pěchotní srub MO-S 5 "Na trati"

Stránka o rekonstruovaném objektu MO-S 5 "Na trati" u Bohumína.

Pěchotní srub N-S 47 "Jaroslav"

Stránky o provozování muzea v pěchotním srubu N-S 47 "Jaroslav" nedaleko Sedloňova v podhůří Orlických hor.

Pěchotní srub N-S 82 "Březinka"

Stránka pěchotním srubu N-S 82 "Březina" u Náchoda. Virtuální prohlídka objektu, informace u muzeu. K dispozici též anglická verze.

Pěchotní srub N-S-53

Informace o rekonstrukci objektu a jeho základní technická data. Objekt se nachází na levém křídle dělostřelecké tvze Skutina.

Pěchotní srub R-S 72 "Nízká"

Stránka věnovaná historii a rekonstrukci pěchotního srubu R-S 72 na Rokytnicku. Mimo jiné i "hutná" fotogalerie.

Pěchotní srub RS-89 "U silnice"

Stránka o rekonstruovaném pěchotním srubu R-S 89 "U silnice"

Pěchotní srub StM S 30 "Potok"

Stránky obsahují stručný popis objektu StM-S 30, okolní linie TO a LO s fotografiemi, letecké snímky Staroměstské, Kralické a Opavské oblasti. Dále se věnují pevnostnim kasárnám ve Starém Městě pod Sněžníkem, obsazení Starého Města Wehrmachtem. Stránky obsahují několik set fotografií opevnění. Část stránek je v angličtině.

Pěchotní srub StM-S 50

Stručná stránka o pěchotním srubu StM-S 50 u Branné v Jeseníkách.

Pěchotní srub T-S 19 "Turov"

Stránka o pěchotním srubu T-S 19 "Turov".

Pěchotní srub T-S 1a "Kóta A"

Stránky věnované pěchotnímu srubu T-S 1a u Slavíkova.

Pěchotní srub T-S 26

Stránka věnovaná rekonstrukci pěchotního srubu T-S 26 u Odolova na Trutnovsku.

Pěchotní srub T-S 27

Stránka o pěchotním srubu T-S 27 u Odolova na Trutnovsku. Objekt je připravován pro zpřístupnění věřejnosti. Na stránce najdete informace o historii objektu a jeho rekonstrukci, je zde uveden i kontakt, který využijete v případě zájmu si objekt prohlédnout.

Pěchotní srub T-S 5 "U křížku"

Od roku 1999 provádí OSVH Lomnice nad Popelkou rekonstrukci objektu T-S 5 nedaleko Hronova.

Pěchotní srub T-S 63

Stránka o objektu T-S 63 u Libče na Trutnovsku a o objektech v jeho bezprostředním okolí.

Pevnostní areál Slavonice

Internetové stránky s množstvím informací a fotografií týkajících se Pevnostního areálu Slavonice.

Pozorovatelna K-S12b "Utržený"

Stránka věnovaná samostatné dělostřelecké pozorovatelně tvrze Hůrka K-S 12b "Utržený" nedaleko Králík.

ŘOP KLUB 44

Stránky sdružení zájemců o problematikou československého opevnění a armády z let 1918 až 1938. Kromě jiného zde najdete popis lehkého opevnění v Orlických horách.

Řopík Bohumín

Lehký objekt vz.37 A-160Z upravovaný do podoby z let 1950-1960, kdy bylo lehké opevnění reaktivováno.

Řopík Stříbro

Stránky věnované LO vz.37 A-160Z v úseku E-22 Stříbro. Najdete zde ale i fotky těžkých objektů a další informace.

Řopíky.net - Lehké opevnění 1936-38

Vynikající stránka o lehkém opevnění. Pod touto adresou jsou sdruženy některé původně samostatné stránky (např. Plzeňská čára, VVP Brdy) autorů. Na stránkách rozdělelných podle příslušných lokalit najdete výsledky ternéního průzkumu, doplněné fotografiemi, mapkami a obrázky.

Spolek vojenské historie T-S 20 Pláň

Spolek Vojenské Historie T-S 20 Pláň vznikl v roce 1996 s cílem vybudovat v bývalém objektu Československého opevnění T-S 20 Pláň Památník obětem bojů za svobodu Československa z let 1938-1945 Kromě Československého odboje a výstavby těžkého opevnění se spolek zabývá též historií armád účastnících se 2.a1.světové války.

Úsek Moravská Ostrava

Stránky informující o československém opevnění v úseku Moravská Ostrava.