OBJEKT K-S 13
ŽSV Králíky
Objekt
K-S 13
Název
U lomu
Typ
TDkOs
Odolonost
IV
Provedení

Kubatura
3.250 m3
Stav objektu k 1.10.38
Osádka
37 mužů
Jednotka
Betonáž
Zbraně (L)
L1
Zbraně (P)
L1
Zbraně (N)
2
Granat.skluzy
Pancíř (L)
KM 2
Pancíř (LS)
ZN 3-3
Pancíř (SP)
ZP-3
Pancíř (P)
ZN 2-3
Poznámky
silně poškozen, zvláštní konstrukce - třípatrový, stupňovitý, střílny zabetonovány
Dobový snímek objektu [klikni pro zvětšení]
Půdorys horního patra [klikni pro zvětšení]
Komentáře k objektu K-S 13 : Přidat nový komentář

17.7.2007  ::  poslal K 13 U lomu

Nejimpozantnější srub. Je velice zajímavý. Sice okolí a samotný srub stojí za málo, jeho konstrukční řešení je neuvěřitelně zajímavé. Je hodně rozstřílený, a asi půl metru betonu před zvony je rozmetáno v okolí. Kdyby se však zrekonstruoval, bylo by to určitě jedno z lákadel KPO.

9.8.2006  ::  poslal Ota

Na tom něco bude. Pokud jde ale o 13, tak tam zázraky nečekejme. Obj. byl nejprve postřelován těžkými zbraněmi, pak mu vytrhli střílnu a nakonec do něj pálili ve 40 roce kanonem. Tzn. příkop byl zcela plný sutě ještě než do něj z L1 vystřelili. Proto se také střepiny daly najít jen v horní vrstrvě blíže nespecifikovaného "brajglu". Nálezy z těchto míst ukazují další zajímavost, které se nepíše. Je obecně známo a v odb. literatuře proklamováno, že předválečná munice měla jeden vodící kroužek (z mědi) a válečná pro Wehrmacht dva (ze spékaného želeža). Ovšem přinejmenším v roce 1940 byla vyráběna série panceřových granátů se dvěma kroužky z mědi. Vlastně něco jako takový mezistupeň. A aby to bylo úplné, ty náboje neměly ještě zabudovanou stopovku. Také vlastním zajímavý typ střely z L1, ale bohužel nevím o co jde. Snad cvičná střela nebo něco podobného. Zkoušel jsem oslovit pár lidí o radu, ale nic se zatím nezjistilo. Doufám, že se jednou objeví někdo, kdo by problematiku těchto zkoušek a munice v ní použitých objasní. Jinak díky za odpovědi. S pozdravem Ota

8.8.2006  ::  poslal ZDENDA z Králik

Co se týče toho granátu, podrobnosti si už bohužel příliš nepamatuju je už to několik let. Granát se dnes možná ještě nachází v záhozu objektu K-S 14, kam byl zakopán.Nejlepší by bylo se zeptat prvních rekonstruovatelů CIHELNY, kteří se tam nyní nalézají už jenom dva. Co se týče ochraných příkopů, tak myslím, že ještě neukázaly všechna svoje tajemství.

8.8.2006  ::  poslal Ota

Škoda, že se o tom tedy nikde nepíše. Je to celkem zajímavá událost v "klidných" vodách tuzemské bunkrologie. Mohu mít dotaz?? Ten granát byl nárazový nebo pancéřový? A pokud pančéřový, byly vodící kroužky z mědi? Zachovalo se na něm nějaké značení? Teda to jsou 3 otázky, ale věřím, že na ně dostanu odpověď. Klidně odepište na můj mail, pokud to není pro oči kolemjdoucích. Díky Ota

31.7.2006  ::  poslal ZDENDA z Králik

O ostřelování objektu L1 se ví už dlouho, dokonce když kluci z K-S 14 v roce 98 občas chodili vybírat onen ochranný příkop z K-S 13 našli hodně střepin a dokonce i jeden nevybuchlý granát z L1.

26.7.2006  ::  poslal Ota

V roce 1940 ostřelován zbraní L1 z pravé střílny srubu č.14. Potrvzuje to poškození spodní hrany stropu - krakorce nad střílnou kanonu na levé straně, dále zdemolovaný výdech ventilace a krátery pod ní. Moc se o tom nemluví, nebo se o tom neví?

11.2.2006  ::  poslal Litr

Tedy, to je síla, ten je ale bohužel mimo možnosti, že?

Fotoarchiv TO Databáze GPS Mapa   Vytisknout

Předchozí objektZpět na seznam TODalší objekt

  Přihlášen: anonymni uživatel

  Přihlásit se

Seznam objektů | Komentáře | Vytisknout 

© 2001-2009 Bunkry.cz