OBJEKT N-S 48
ŽSV Náchod
Objekt
N-S 48
Název
U stodol
Typ
TPkOs
Odolonost
IV
Provedení

Kubatura
Stav objektu k 1.10.38
Osádka
25 mužů
Jednotka
V./18.
Betonáž
12.-20.7.1938
Zbraně (L)
Zbraně (P)
L1,M
Zbraně (N)
1
Granat.skluzy
1
Pancíř (L)
KM 5-1
Pancíř (LS)
ZP-3
Pancíř (SP)
Pancíř (P)
ZD 3-4
Poznámky
DP zasypán(nouz.východ),v bojov.patře až 50cm vody
Dobový snímek objektu [klikni pro zvětšení]
Půdorys horního patra [klikni pro zvětšení]
Komentáře k objektu N-S 48 : Přidat nový komentář

13.6.2009  ::  poslal Najlvin

Pročítám si komentáře k tomuto objektu a nestačím se divit. Ruku na srdce, milí můzejníci - kdo kdy nevzal něco z jiného objektu, aby si tím vylepšil ten svůj? Nesuďte tedy druhé, že zde šli ještě dál. Někomu se to možná může zdát jako barbarství, ale na druhou stranu - má to alespoň smysl a pořád je to lepší, než aby to udělal někdo jiný pro vidinu zisku ze šrotu. A věřte, že jsou lidi, kteří by toho schopní klidně byli. Já obdivuji pány ze Skutiny, že se do rekonstrukce tohoto unikátu vrhli tak zapáleně i že měli tolik odvahy jít do toho občas takovým způsobem, který se osdtatním líbit nebude - ale výsledek stojí za to! ---------- Já se na tvrz Skutinu chystal už velmi dlouho, ale vyšlo mi to až dnes. A musím konstatovat, že poprvé za svůj život, co jezdím po pevnostech a můzejích, jsem dosáhl pocitu, že jsem se skutečně na ten krátký okamžik přenesl do minulosti. Ne, vážně - když jsem přistupoval k objektu po lesní cestě a on se přede mnou pozvolna vynořoval z poza stromů, ten pohled mi tolik připoměl několik dobových fotografií. Skutečně - jako kdyby objekt byl právě teď postaven a připraven k obraně - tak dobře je zrekonstruován. A ať se to někomu líbí nebo ne, je to zkrátka unikát. Jediný zrekonstruovaný tvrzový objekt, který se víceméně podobá takovému stavu, v jakém měl původně být. Kam se hrabe na tuto nedokončenou tvrz taková Bouda, Hanička, Hůrka a podobné - pokud chcete vidět skutečný tvrzový objekt ve stavu, v jakém by měl vypadat po dokončení, Skutina je ta správná volba. Rozhodně se nenechte odradit některými zdejšími závistivými příspěvky, protože na ostatních tvrzích uvidíte jen prázdné chodby a sály. Tedy snad mimo Stachelbergu, kde je taktéž pěkné můzeum. Ovšem jen na Skutině jsem se opravdu citil jako v době minulé. Krásná práce a tvrz Skutina si tuhle péči zaslouží! ---------- Z muzea na Skutině jsem byl opravdu velmi potěšen, a že jsem už různých muzeí viděl víc než dost. Ten den jsem byl ještě na Dobrošově, ale to se zkrátka nedá srovnávat. Každé můzeum má samozřejmě něco, co jinde neuvidíte - každé má své kouzlo - ovšem Skutina u mě ze všech tvrzových můzeí bodovala nejvíce. Přeji chlapům ze Skutiny, ať se jim nadále daří tak jako doposud. Děkuji ze velmi pěknou prohlídku i za možnost nahlédnout do podzemí. Kdybyste tam potřebovali občas s něčím pomoct, tak bych vám třeba mohl být v něčem užitečný. Bunkrům zdar a pár fotek ze Skutiny na tomto odkazu: http://www.flickr.com/photos/najlvin/sets/72157619687770284/

14.9.2008  ::  poslal Ota Jirků

Podpis k předchozímu vypadl...

14.9.2008  ::  poslal anonymous

V sobotu jsme s kamarádem navštívili objekt. Stějně jako přede dvěma lety musím pochválit přístup "domácích" k návštěvníkům. Není moc muzeí, kde Vám předvedou obsluhu zbraní či vybavení a navíc si na to můžete i sáhnout. Během dne jsme toho stihli více, ale Skutina vyhrála. Díky

29.4.2008  ::  poslal Posádka

Tento Pátek je zcela vyjímečně otevřeno a to od 10.00 do 17.00 hod.

20.9.2007  ::  poslal anonymous

Upozornění pro lupiče kteří se k nám pokusili vloupat,že na Skutině jsou instalovány kamery a jejich podobizny jsou již předány PČR.A až se ti dva dostanou do našich rukou bude je to hodně mrzet.Je smutné,že takovéhle existence jsou mezi kolegy bunkráky.

16.1.2007  ::  poslal anonymous

Chtěl bych bunkráckou veřejnost upozornit,že od letošní sezony je na Skutině k vidění plně funkční světelná signalizace a někplik dalších zajímavostí.

23.10.2006  ::  poslal Suvorov

Rád bych se zeptal,zda bude objekt otevřen i ve čtvrtek 26.10 ?dík

27.9.2006  ::  poslal Zdeněk Hofman, HB

Byl jsem s manželkou na Skutině teď v neděli 24.9.2006 asi jako první návštěvník toho dne. Musím reagovat na "nudný výklad". Já osobně odcházel absolutně nadšen a výklad může být nudný jen pro toho, kdo je tam na návštěvě asi z donucení. Dokonce mi bylo "dovoleno" skákat do výkladu a pořád se vyptávat. Navíc se jedná o sympatické lidi a velmi jim fandím při dalších pracech na rekonstrukci. Rozhodně se tam vrátím.

31.8.2006  ::  poslal Jirka K.

Odpoved pro p.J.Minářovou . Je fajn , ze Vám opravený bunkr líbil a ten dlouhý a nudný výklad slo jiste zkrátit a protoze mnozi lide pozaduji vysvetleni a citi se urazeni , jsou - li prohnáni prohlídkou jako dav pro získání prostředků na opravy , mynil jsem to jinak . Omlouvám se tedy a prosím o upozornění . Protože pokud neleníte napsat , měla jste tak učinit z očí do očí a náprava by byla možná ihned . Expozice N-S-48 se neustále obohacuje o jedinečné věci a tak doufám,že budete příště spokojenější a ráznější .

21.8.2006  ::  poslal Jana Minářová HK

Velmi pěkný bunkr,nádherně opravený,prohlídka měla jen jednu vadu,velice nudný a zbytečně dlouhý výklad pana průvodce(tím bych chtěla poprosit zbytek lidí na bunkru ať mu domluví,jmenuje se tuším Jirka a říkal,že je někde z Poděbrad)který otrávil celou naši výpravu a pokazil nám jinak velice pěkný dojem z tohoto muzea.Jinak vám všem fandím ve vaší práci a přeji mnoho úspěchů do budoucna.

7.8.2006  ::  poslal mirek

Omlouvám se administrátorovi za rozpoutání bouře ve sklenici vody. Klidně můj příspěvek vymažte.

26.7.2006  ::  poslal Ota

Ahoj všichni, kteří se aktivně podílíte na komentování dění kolem Skutiny. Čtení je to lepší než v Blesku. Možná byste to mohli tisknout a vydávat. Jsem zvědav zda budete takhle drbat každou 36 či řopík, který časem vezme za své. Navíc u nás neznám muzeum, který by si někde něco do expozice "nevypůjčilo". Pokud jde o Skutinu možná začli nešikovně, ale na druhou stranu to stojí za podívání. Já osobně jim fandím, protože do toho rvou spoustu svých peněz a ukazují to druhým. Taky by Vás tam nemuseli pustit, ale pochybuju, že se některý z těch hrdinů za klávesnicí před vstupem představí. Myslím, že prospěšnější by byla diskuze o tom, jak zabezpečit šachtu na dělovce. Až to toho někdo spadne, tak to bude průšvich. Proti tomu bude vytržená střílna či převrácená 36 maličkostí. Hodně štěstí.

31.5.2006  ::  poslal Hummel

Pane Kocián, já se o nikoho otírat nepotřebuji, jen si myslím že Březinka není jen turistická atrakce. A rekonstruovat samostatný pěchotní srub a tvrz (s pramenem vody) je samozřejmě podstatný rozdíl což vám nikdo nebere. A co se týče maskování tak jistě jako zkušený bunkroolog víte i zdobových fotografii že takový to typ maskování zde opravdu byl. Nic méně vám přeji při rekonstrukci N-S-48 mnoho zdaru.

29.5.2006  ::  poslal Jirka Kocián

Pane Hummel , pokud se potřebujete otřít o Klub přátel tvrze Skutina , prosím , nejste první . Ale srovnávejte srovnatelné , tedy samostatný pěchotní srub s ostatními takovými . Srub N - SK - S48 je tvrzový objekt s poněkud větším stavebním rozsahem a komplikovanějšími rekonstrukčními problémy /namátkou podzemní galerie - podzemní pramen , max.odolnost a rekonstrukce zvonů a pod./Rozlehlý areál zahrnuje dále dva rekonstruované zesílené lehké objekty vz.37. Doufáme,že postupně bude vytvořeno muzeum dle dokumentace ŘOP a bez příkras . Přijďte a diskutujte ...A můj soukromý názor jsem při návštěvě Březinky řekl a řeknu ho znovu , slovo MASKOVÁNÍ je jednoznačné , bez zbytečných invektiv .

28.5.2006  ::  poslal Hummel

Vážený pane Mihalička, nemyslím si že Březinka je nějaká turistická atrakce, ale perfektně zrekonstruovaný srub našeho tehdejšího pohraničního opevnění, ne-li nejlepší v celé republice. A na rozdíl od Skutiňáků nemají problémy se zákony.

22.5.2006  ::  poslal Admin

Žádám všechny, kteří tuto stránku využívájí pro vzájemné urážení a osočování, aby diskuzi přesunuli na nějaké jiné místo. V opačném případě všechny tyto příspěvky smažu. Administrátor

19.5.2006  ::  poslal judr.Tomáš Mihalička

Vážený Mirku,nejsem zastáncem Skutiny a tudíž ani p.Balcara,ale velmi mi vadí když někdo naprosto vědomě lže.Ihned po tom co jsem se o té 36 dozvěděl tak jsem ji navštívil,velmi se divím tomu,že je dle vás převržená,dle mého zjištění stojí vzpřímená a nepoškozená zhruba 1m od svého původního umístnění.To,že je dnes zasypaná je pouze návrat do původního stavu.Co se týče vlastnictví,jsem majitel pozemku s LOvz.37 a dle mého názoru(podloženého zákonem) jsem i majitelem stavby.Zákon hovoří o černých stavbách(a toobjekty opevnění v každém případě jsou)naprosto jednoznačně.V případě LO vz.36 jednal p.Balcar se souhlasem majitele pozemku a tudíž se nedopustil žádného nezákonného jednání,což nakonec uznal i soud.Cose týče muzea na Skutině,neschvaluji jakým způsobem rekonstrukce probíhá,ale musím uznat,že zde opravdu vzniká jedno z nejlepších muzeí našeho opevnění,na rozdíl od turistických atrakcí typu Březinka je tento objekt rekonstruován velmi věrohodně e bez jakýchkoli přikrášlení.Řešíte zde pancéřové zvony,podívejte se však kolem sebe kolik vzniká muzeí v kterých se osazují prvky jež tam v r.38 nebyly,např.makety houfnic na Dobrošově a nikdose nad tím nepozastaví.A proč taky,myslím,že na tom není nic závadného.

19.5.2006  ::  poslal Mirek

Jednou za čas se podívám na tuto stránku, abych se pobavil vášnivou diskuzí. Nejsem zrovna přívržencem "progresivních" rekonstrukčních metod, ale vím, že pokud má někdo dobrého právníka, dobrý žaludek a dost peněz, může si u nás dovolit ledacos. Na tom nic nezměním. Spíš se bavím vášnivými obhájci pana Balcara, kteří někdy používají až nereálné argumenty (diplomaticky řečeno), aby se svému idolu zavděčili. Poslední příspěvek, podepsaný "dav" mne dostal. Když jsem byl naposled u inkriminované šestatřicítky u Olešnice, ležela převržená ve vybagrovaném příkopu, zřejmě připravená k odtažení. Pak všichni tvrdili, že je zasypaná. V pořadu TV Nova o pronásledovaném bunkrákovi ji také neukázali. A teď najednou čtu rezolutní prohlášení, že "je v pořádku a připravena k bránění vlasti". Řekl jsem si, že ji tedy asi po průšvihu s armádou znovu z té jámy nějak vyheverovali zpět. To je jak stavba sochy na Velikonočním ostrově. To musím vidět! Nelitoval jsem času a kilometrů a jel se tam podívat. A našel jsem jen malou hromádku kamení a hlíny, prorůstající už čerstvou travičkou. Pod ní v jámě sní svůj věčný sen šestatřicítka. Jestli je připravena k obraně vlasti, tak jen proti hrabošům, našim odvěkým nepřátelům. A dále: Vážený pane, představte si, že byste jako bunkrolog měl tu smůlu, že by vám přišlo předvolání svědčit u soudu. Byl byste ochoten tam místopřísežně prohlásit, že armáda s bunkry nemá nic společného, že jsou třeba majetkem pracujícího lidu? Jestli ano, tak jste frajer! Proč nebyly bunkry před válkou zaneseny do katastrálních map a pozemkových knih nemusím vysvětlovat. Ale šikovný právník si s tímto faktem u soudu pochopitelně pohraje. Když se však v poslední době objevují v médiích zprávy o tom, že armáda bude rozprodávat nebo rozdávat bunkry, tak se nikdo neozývá, jak může rozdávat něco, co jí nepatří. Pokud vím, když někdo u nás chce získat bunkr třeba pro zřízení muzea, tak první žádá o povolení armády. Zřejmě to udělal i pan Balcar, když začal s rekonstrukcí N-S48. Nebo snad ne? Proč, když bunkry armádě nepatří? Kdyby někdo vystoupil před domem, který jsem si postavil nebo koupil a začal mne odtud vyhánět, byl bych určitě naštvaný. Pokud si ovšem vyhlédnu prázdný baraák, nastěhuji se tam a pak mne přijdou vyhodit, tak už bych se tolik nedivil. A s tím posledním prohlášením, že na N-S48 "vzniká konečně muzeum bez jakýchkoliv vylepšení a zkrášlení pro turisty" jste si sám pěkně naběhl! Co ty makety zvonů? Já vím, jsou pěkné, objektu sluší a oko turisty potěší, ale byly tam zvony v roce 1938? Tak bych o "nezkrášlování" na vašem místě radši nepsal. Končím. Až za pár měsíců zas nahlédnu pro pobavení na tuto stránku, dočtu se možná, že jsem blbec, který ničemu nerozumí. To by byl ovšem argument, který nelze ničím trumfnout. Bunkrům zdar!

30.4.2006  ::  poslal dav

Pro všechny a hlavně pro p.Šotolu když už kolem sebe tak pliváte - byl se někdo na ten objekt vůbec podívat? Myslím že valná většina ani neví kde je... je v pořádku a připraven k bránění vlasti... (-: A proč by ho nestěhoval? Finance je to poslední o co se můžete zajímat, s prací taky nikdo nepomůže, tak proč ten stres? A k vlastnictví. Pan Balcar byl v prvním stání odsouzen na 80h. veřejně prospěšných prací na základě tvrzení samozvaného historika pana Horáka že bunkr je armády... Jednou se může stát, že někdo vystoupí před vaším domem a bude tvrdit že je jeho a někdo bez jakéhokoliv dokladu vás o něj připraví. Když všichni za velkého bušení do hrudi prohlašují, že bunkry jsou armády, proč tedy tato armáda nepřinesla žádný doklad? A ještě když jedete do nějakého skanzenu taky vás nezajímá, kde ty domy stály dříve nebo by se vám chtělo najezdit při prohlídkách několik kilometrů? Je to můj názor, ale když bude vše soustředěno na jednom místě tak dojde k lepšímu pochopení celé problematiky laickou veřejností a o to přeci v muzejnictví především jde. S postupy pana Balcara souhlasím a můžu jen podotknout, že vzniká konečně opravdové muzeum opevnění bez jakýchkoliv vylepšení a zkrášlení pro turisty. Držím mu pelce a doufám, že bude pokračovat se stejným úsilím a nasazením.

30.4.2006  ::  poslal Jiří Šotola

Pro Optika: tady se jedná o to, že ten LO byl při stěhování zničen. Proto skončil znovu pod zemí, aby nebyl vidět. To nebyl rozkaz armády,ale maskování poškození, protože rozpůlený objekt už není to pravé ořechové co by se mělo ukazovat lidem !

29.4.2006  ::  poslal Opik

Pro anonymuse-jsi trochu vedle-Karlštejn je památka o kterou se snad řádně stát stará. Bunkry jsou také památka ale stát na ně 60 let........ Ještě že je pár nadšenců kteří některé zachrání. Podle osádky NS 82 jich je stále méně a méně. Co se týká stěhování Řopíka-chápu že ho chtěl přiblížit aby návštěvníci měli všechno ,,na dlani" Ovšem zase ho dát spátky a zahrabat a zasypak na rozkaz armády a případná kontrola jak dobře je zasypaný-to mi připadá jako pitomast. Měli by spíš např. koupit vojákům munici a nechat je střílet. Já na vojně vystřelil 2x ze samopalu. Dnes chápu že ze mě měli západoněmečtí soudruzi hrůzu.

29.4.2006  ::  poslal anonymous

Někdo zabere bunkr a myslí si,že si může dělat co se mu zachce,když je ,,jeho,,.Měl by si uvědomit,že on ho nestavěl a přestal si hrát na vojáčky a dělat ze sebe hrdinu.Tak to já si asi zaberu Karlštejn.

29.4.2006  ::  poslal anonymous

no já tedy nevím,mne ,,stěhování,,řopíků připadá jako pitomost,jednak z důvodů finanč.prostředků a jednak z toho,že tím nikdo ničeho nedocílí,nebo myslíte,že navštěvníci si z toho sednou na prdel?když bude bunkr o 100m blíž?je to zbytečnost,pošetilost.Zbytečná práce navíc.Předem říkám,že názor pana Suka mne nezajímá,tak at sem nic nepíše,ty svý rozumy.

27.4.2006  ::  poslal Eduard Suk

Vážený pane Urbánek, přastaňte se tady ohánět vojenskou policí. Pokud jste se byl na cvičné objekty v Žárovicích podívat (i zevnitř), tak dobře víte že je už nikdo nikdy dohromady nedá ! Armáda na ně nevyčlení ani halíř a jelikož stojí ve vojenském prostoru, žádný nadšenec se do toho nepustí. Celým zastavením "demolice" se dosáhlo pouze toho, že teď už ani ty ubohé střílny nepůjdou vyjmout a osadit do objektů, které se ještě dají zachránit a zrekonstruovat. Tímto jsou tyto cvičné objekty skutečně odsouzeny k pomalému a potupnému zániku včetně toho, co se z nich dalo ještě použít. A ještě něco ! Přetaňte se tady otírat o Skutinu. Až uděláte pro zachování jednoho objektu tolik, co udělali na N-S 48 Balcar a spol., tak můžeme pokračovat v debatě.

27.4.2006  ::  poslal Opik

V reálu jsem Žirovnický bunkr neviděl, ale byl prý hodně poškozen. Pokud to je pravda-viděl bych tu střílnu spíš jako zachráněnou. Za nějaký čas by zrezla na prach, takto je zase osazená a věřím že ji je tam lépe než v těch Žirovnicích. Armáda ani nikdo jiný s těmi bunkry nic neudělá. Vždyť je tam jen vlhko a tma. (Kdyby je dal Wermacht zase do původního stavu.)

26.4.2006  ::  poslal Opik

Ahoj všem a klobouk dolů před posádkou. Nenechte se otrávit naší armádou, úředníkama a lidskou závistí. Viděl jsem 48 v reálu v loni v červnu -super - ale už tam nikdo nebyl. Tak jsem vnitřek neviděl. Přijedu se podívat zase. PS. Pěkná reportáž -co dodat ?????? Stejní ,,zoufalci jsou na Rokytnicku na 87. Opravují do původního stavu, už 16 let a pouze dva bunkrologové. Také super. (montují minomet)

26.4.2006  ::  poslal Martin Urbánek, Vyškov

Nemyslím, že Skutina si dělá pozitivní reklamu. Každopádně Žárovice má v rukou Vojenská policie. Plánovanou demolici se podařilo ZASTAVIT. Každé další poškození bude vyšetřeno standartní cestou. Vytržení střílny byla chyba a ne jediná, bohužel.

31.3.2006  ::  poslal Mára ze Skutiny

Pro HONZU,i to podzemí bude,jenom čekám kdo nás za to pomluví a co se dozvím,že jsme zase údajně spáchali.Pro vaši informaci i zvony už jsou ať máte zase o čem přemýšlet a kvuli čemu pomlouvat,protože celokovové repliky jistě někohom přivedou na myšlenku,že to jsou originály a že jsme je někde vytrhli.Jinak všem děkuji za skvělou reklamu na internetu,děláte pro nás víc než si myslíte.

26.3.2006  ::  poslal honza

Ničit jiné bunkry kvůli jednomu je barbarství radšidoražte podzemí a střístupněte ho

20.2.2006  ::  poslal Schwalbe,Wespe

nesouhlasíme v žádném případě s tím,jakým způsobem je N-S-48 rekonstruován! ničit jiné bunkry pro rekonstrukci jednoho je darebáctví

30.10.2005  ::  poslal anonymous

ns48 je skutečný fenomén,tolik příspěvků...to je príma

30.9.2005  ::  poslal Nouza

Pro Kido. Je to supr diky za optani:-) Jak tak ctu, opravdu se vyjadrujes k tomuto objektu.

19.9.2005  ::  poslal Kido

pro Nouza > anonymita internetu je uzasna, ze ?

14.9.2005  ::  poslal MetalAngel

Dočetl jsem se, že si chtěli k muzeu sehnat i řopík vz.36, ale zničili jej při transportu...

12.9.2005  ::  poslal rock

Tahle přestřelka je hodně zajímavá. A asi se osobně přikláním ke kritikům. Vždyť, kdyby někdo chtěl zrekonstruovat R-S 81, a že by to za to stálo (má zachovány oba zvony), tak co má dělat? Byl jsem i na Skutině, objekt nevypadá zle, ale proč to dělat tímhle způsobem?

7.8.2005  ::  poslal Wespe

Devastovat jiné bunkry pro rekonstrukci jiného, to je hnus.

29.5.2005  ::  poslal Nouza

Ano rozum- toť výborné zakončení?! Myslím, že ne všichni vědí, že s RS 75 to bylo trochu jinak než jak to uvádíte- kdo všechno to dělal a zatím stál. Podobné střílny se ve velmi zničených objektech take najdou a proto nalejme si čistého vína (co třeba náměr či elevace?) no hned máme střílnu "bez" prace. Popravdě než se s tím trhat a dřít, tak raději udělam maketu- laici to stejně nepozaji a nezničim jiný objekt (ovšem originál je originál a dokonce prvorepublikový). K tomu Češství taky ale patří ničení majetku někoho jiného, nebo nikoho, vypujčení a nevrácení, příp. ukradnutí. Já osobně obdivuji lidi, kteří mají nápady a důftip, a dovedou si poradiit sami bez ničení jiného. A tuto připomínku nemyslím jen na NS48, ale na všechny, kteří nám vykrádají i zbirky ve srubech- píšu z vlastní zkušenosti.

21.5.2005  ::  poslal Jirka Kocián

Diskuze u tohoto objektu je odrazem tzv.Češství.V této zemi zůstávají neřešená témata národního hrdinství , kolaborace ,úniku majetku , ničení soukromého vlastnictví , života osobností , jména přisluhovačů se pletou se jmény pronásledovaných.Kolik lidí vědělo před rokem 1989 o armádě 1918 - 1938 , o opevnění , o síle prvorepublikového průmyslu? Na rekonstruovaném objektu se lépe ukazuje síla myšlenky bránit zemi , um řemesel , kvalita prvorepublikové techniky a občas se v touze po rychlejším kroku šlo lehčí cestou , ale k ničení objektů došlo v jiné době!!Rozum,pánové kritici!!

20.5.2005  ::  poslal Jiří Krupka

Pane Spooky, viděl jste ten objekt in natura, nebo jste "jen" další z mravokárců teoretiků? Máte pocit, že vytržení střílny (které mimochodem tímto NEOBHAJUJI!!!) je jediné co ho zničilo? A co ten zničený strop? Co ukradené střílnové vložky N a D do betonových zvonů na obou objektech o kterých se tak nějak mlčí? To Vám nevadí? Našel jste si třídního nepřítele tak jako i ostatní a hurá na něj. Ale tak jednoduché to není. Proč stejně nenazýváte barbary i kolegy z Aleje? O unikátnosti OPS25 není sporu, nebyla ani ťuklá, když si z ní tenkrát brali obě L1 střílny pro MOS19. Teď mají kluci sice nádherný objekt, ale místo střílen jen díry v kasematách. Proč nekřičíte, že vzali KM z RS75? Proč Vám nevadí nedávno zničená čtvrtina objektu OPS36a? Měl byste si poněkud srovnat jestli Vám vadí ničení objektů obecně a nebo jestli to není jen další z tak módních výkřiků na adresu pana Balcar jakožto "strůjce všeho zla" na našem opevnění. Znovu opakuji, že vytržení střílny a poničení objektu v Źárovicích neobhajuji natož abych s ním souhlasil, ale bylo by fajn, kdyby všichni ti obhájci dobra tady, hodnotili spravedlivě všechny, kteří přesunují... Nic víc nic míň. S pozdravem

19.5.2005  ::  poslal Spooky

Pane Kociáne to ,že jste nenávratně zničili unikátní cvičný objekt to vám nikdo neodpáře a můžete se vymlouvat jak chcete. - barbaři

2.5.2005  ::  poslal Nouza

20. 04. 05. jsem se zapoměl podepsat, ale. Vůbec nejsem z Březinky a ani nejbližšího okolí. Nevím o tom, že by se do Vás naváželi tak jakom Vy do nich??? (Třeba ano- nevím???). Sám moc dobře vím, že je to práce a jaká to je práce- to Vám taky neberu, jen si myslím, že existují i "humánější" způsoby rekonstrukcí. Píšete o nekončícím úsilí uchovat kus historie- ty Vámi "upravené" objekty byly ale také kus historie- nebo se pletu??? Až k Vám přijedu (a Já přjedu- abych viděl ten supr opravenej objekt), raději nebudu říkat svou přezdívku, protože z očí do očí by mohlo znamenat, že dostanu pěkně pres držku. Bunkrologii zdar!!!

28.4.2005  ::  poslal Jirka Kocián

Zvony budou kovové repliky s docela drsným rozpočtem . A pro lidi z Březinky , když rovně , tak ROVNĚ ! Pro bunkrology : ušetřete si psaní a přijďte si zkusit , jak rekonstrukce chutná v praxi , zkusit něco konkrétního udělat ! Jakákoliv rekonstrukce na objektu je jen a jen práce a obrovské množství vlastních finančních prostředků věnovaných na nikdy nekončící úsilí uchovat kus historie . Objekt provozuje Klub přátel tvrze Skutina , sezona na objektu začíná 30.4.2005 od 10 hod do 17 hod a každou SO a NE do 30.10.je otevřeno . Rádi vás přivítáme a to včetně kritiků z očí do očí !

20.4.2005  ::  poslal anonymous

Dotaz! Z kterého objektu budou ty zvony??? Já, jen aby mě to nepřekvapilo. No dobře- "tuctový" beru zpět, ale kolik je nás cvičných (nedej bože zachovalých) objektů???

31.3.2005  ::  poslal Charvát

K poslednímu zdvojenému příspěvku: Pročetl jsem všechny předchozí příspěvky a pokud jsou podepsány, žádné jméno nebo přezdívka nepatří nikomu, kdo má co společného s N-S 82. Jako dlouholetý člen KVH Náchod bych o tom měl vědět. Tak nevím, jak se odtud někdo snaží řídit "Náchodskou pevnostní oblast" a všichni ostatní si hledí svého. Pokud někdo dá do oběhu nějaké tvrzení, tak by to mělo být pokud možno pravdivé. Ale jsem asi staromilec.

3.3.2005  ::  poslal Jirka Kocián

Mám takový nepříjemný pocit,že těch,kdo rekonstruují ústy a jen kritizují je stále dost a tak jen poznámku... Kde sehnaly střílny zrekonstruované objekty,na nichž evidentně nejsou makety?? Poznámka,že N-S-48 patří mezi tuctové TO je hodně laická!No a těm,kteří vidí na tomto objektu jen zápory lze jen vzkázat , přijďte se podívat a vyjádřete se také k příčkám,podlahám,ventilaci,zprovozněné umyvárce , exhaustorům , elektrické instalaci .A aktivním našeptávačům lze vzkázat , že dle posledních informací z N-S-48 , i zvony budou ! Neustálé výpady proti rekonstrukci N-S-48 jsou zřejmě cílené a neustanou , někdo vytváří Náchodskou pevnostní oblast a chce ji řídit nejlépe z N-S-82 , protože ostatní si hledí svého !!!

3.3.2005  ::  poslal Jirka Kocián

Mám takový nepříjemný pocit,že těch,kdo rekonstruují ústy a jen kritizují je stále dost a tak jen poznámku... Kde sehnaly střílny zrekonstruované objekty,na nichž evidentně nejsou makety?? Poznámka,že N-S-48 patří mezi tuctové TO je hodně laická!No a těm,kteří vidí na tomto objektu jen zápory lze jen vzkázat , přijďte se podívat a vyjádřete se také k příčkám,podlahám,ventilaci,zprovozněné umyvárce , exhaustorům , elektrické instalaci .A aktivním našeptávačům lze vzkázat , že dle posledních informací z N-S-48 , i zvony budou ! Neustálé výpady proti rekonstrukci N-S-48 jsou zřejmě cílené a neustanou , někdo vytváří Náchodskou pevnostní oblast a chce ji řídit nejlépe z N-S-82 , protože ostatní si hledí svého !!!

24.1.2005  ::  poslal J.F./Fuky

ad poslední komentář: Že je N-S 48 nejlépe zrekonstruovaným objektem u nás je velmi odvážné tvrzení... Mluvíme-li o rekonstruovaných objektech TO, tak jejich současný stav může být způsoben například tím, že muzea prostě nemají zájem rekonstruovat všechny povrchové objekty do původního stavu... Nevím, jak byste se tvářili na to, kdyby podobným způsobem rekonstrukce postupovala všechna muzea. Možná by to taky dopadlo tak, že by si pancéřové prvky vyrvávaly muzea navzájem... Betonu zdar!

19.1.2005  ::  poslal zastánce

všichni zavidi ranařům ze Skutiny,že jsou prostě nejlepší.Kecat umí všichni,ale opravdu seriozně a fortelně opravit tvrzový objekt TO umí jen málokdo...no jen se rozhlédněte kolem kolegové....

2.11.2004  ::  poslal Nouza

Nevím sice, co znamená nelete, ale znám dost lidí, kteří opravují a nedevastují ostatní objekty. Ale asi tomu nerozumím?

13.9.2004  ::  poslal luk

Když nic neděláte a nelete!

13.9.2004  ::  poslal anonymous

To se vám to řiká!

19.8.2004  ::  poslal Nouza

Zničit cvičný objekt pro jednu střílnu- tak to je velmi zlý!!!!!!! Nějak mi tu chybí odpovědi těch, co toho vytváří a ničí vše co za něco stojí, aby oni měli "tuctový" objekt. Odsuzujete mnohem vzácnější a zajímavější objekty k úplné devastaci!

4.4.2004  ::  poslal Fuky

Souhlasím, i když mi odůvodnění vytržení kopule na R-S 75 připadá poněkud zajímavé...

2.4.2004  ::  poslal Pitrýs

Zdevastovat několik dalších objektů kvůli rekonstrukci jednoho je dost neurvalá metoda. Když rvaly kopuli Darkovičky, aspoň to dělali na objektu, který byl tehdy ve vojenském prostoru a nešlo se k němu normálně dostat. Teď to odskákal unikátní cvičný objekt v Žárovicích. Jen tak dál a vytrhejte co se dá! Není jednodušší udělat pro potěšení oka schopně vyhlížející makety, jako to dělají jinde?

28.1.2004  ::  poslal Fuky

Mohu se zeptat lidí, co rekonstruují tento objekt proč místo svaření kusu železa vytrhávají originální střílny z jiných objektů? NEPLÁNUJETE TAKY NĚKDE VYTRHNOUT ZVON??????????

14.12.2003  ::  poslal K.M

Ve srubu najdete součásti vybavení s celého ČS opevnění !

24.1.2003  ::  poslal Čermák

Koncem roku 2002 byla do objektu osazena střílna pro zbraň L1 vytržená z cvičného objektu v Žárovicích.

13.7.2002  ::  poslal Čermák

Od roku 2001 je objekt přístupný veřejnosti včetně schodiště a malé části podzemí.

13.7.2002  ::  poslal Čermák

V červnu 2002 byla v objektu osazena střílna pro zbraň M vytržená z objektu R-S 81 u tvrze Hanička.

Fotoarchiv TO Databáze GPS Mapa   Vytisknout

Předchozí objektZpět na seznam TODalší objekt

  Přihlášen: anonymni uživatel

  Přihlásit se

Seznam objektů | Komentáře | Vytisknout 

© 2001-2009 Bunkry.cz