Článek vytištěný ze serveru Bunkry.cz

Název článku: Bunkry.cz | Německé úpravy lehkých objektů na Trutnovsku

Vytištěno dne 30.10.2024 22:01:22

Pancéřové věže

Pancéřové věže měly být pohyblivé pancéřové prvky tvořící důležitou součást objektů těžkého opevnění. Původně se počítalo se zavedením několika různých typů, ale řada projektů byla postupně zušena nebo výrazně redukována. V polovině roku 1938 se již uvažovalo o zavedení pouhých dvou typů pancéřových věží:

 

Otočná kulometná věž pro kulometné dvojče vzor 37 (OR/M)  měla být osazena pouze v několika pěchotních srubech. Kulometné dvojče vz.37 mělo postřelovat předpolí před objektem. Věž měla dvě střílny, otočná část byla vsazena do pevně zabetonovaného předpancíře. Věž se nepodařilo osadit do žádného z objektů.

 

Otočná a výsuvná dělostřelecká věž pro dvě 10cm houfnice vzor 38 (RO/2Y) představovala nejmohutnější prvek čs. opevnění. Šlo o velice účinný zbraňový komplet určený výhradně pro objekty dělostřeleckých tvrzí. Byla vyzbrojena dvojicí 10cm houfnic vz.38 a mohla se pohybovat jak v horizontálním, tak i ve vertikálním směru. V žádném z objektů nebyla osazena.


Otočná (a výsuvná) minometná věž RO pro dva 9cm minomety B7 se nedostala dále než do stádia projektu. Původně měly být touto věží vyzbrojeny minometné objekty tvrzí. Vývojem věže byla pověřena plzeňská Škodovka. V letech 1936 až 1938 bylo navrženo a vypracováno několik verzí minometné věže. První typy věže byly otočné i výsuvné, později bylo od vysouvání věže upuštěno. Celý projekt minometné otočné věže byl v létě 1938 zrušen a nahrazen pevnou kopulí s otočným vrchlíkem vyzbrojenou novými minomety B12 ráže 12 cm.