Šumava. Zalesněné pohoří na jihozápadě Čech dodnes láká návštěvníky na mnohá tajemná místa. Nachází se zde stovky pevnůstek předválečného lehkého opevnění, které jsou dodnes němými svědky odhodlání k obraně národa před nacistickou expanzí v roce 1938. Nová publikace Honzy Lakosila přináší skutečně důkladné zpracování historie šumavských řopíků. Detailně pojaté téma doplňují stovky dobových fotografií a reprodukcí dobových dokumentů.
Jezdectvo v meziválečné armádě tvořilo jednu z páteřních složek československé branné moci, ve které zaujímalo nezastupitelnou roli. Hlavním účelem jezdectva by bylo v případě války nasazení na důležitých místech fronty jako rychlá armádní záloha, případně provádění průzkumu nepřátelských postavení. Z těchto důvodů byl výcvik velmi náročný, ale i přesto byla služba u jezdectva brána jako prestižní. Příslušníci této složky byli zřetelně identifikovatelní díky žlutým výložkám a červeným rajtkám. V první části publikace je čtenáři představen vývoj jezdectva od vzniku republiky v roce 1918 až do zániku Československa v březnu 1939. Tato část je doplněna o představení zbraní, výzbroje a stejnokrojů, kterými jezdectvo disponovalo. Druhá část stručně seznamuje s dějinami všech jezdeckých pluků a dalších vojenských těles, které pod jezdectvo spadaly.
Volné pokračování úspěšné knihy Mobilizace ve fotografii tentokráte věnované příslušníkům finanční stráže, jejich soubojům s pašeráky, ale i obraně vlasti v letech 1938–1939.
Publikace není jen podrobným průvodcem po muzeu vybudovaném členy KVH Kralka v pěchotním srubu K-S 5 U potoka, ale přináší také základní informace o vývoji a výstavbě opevnění v Kladském výběžku.
Samostatné kapitoly jsou věnovány i veliteli objektu, poručíku F. Čechovi, veliteli hraničářského pluku 6 plukovníku B. Boreckému, osudům králického opevnění v době okupace nebo popisu rekonstrukce vlastního objektu.
Text doplňuje velké množství dobových i současných fotografií a výkresů.