Bunkry.cz  |  Články  |  E-shop  |  Fotoarchiv  |  Databáze  |  Fotogalerie  |  Štítky  |  Muzea  |  Odkazy

Objekty vzor 36

V řadě publikací se uvádí, že lehké objekty vzor 1936 projekčně vycházely z francouzských lehkých objektů. Toto tvrzení však nebylo dosud potvrzeno žádným historickým dokumentem. Ten, kdo se bude podrobněji zabývat pevnostními systémy dalších evropských států zjistí, že obdobné objekty se budovaly i v řadě dalších zemí.

Typologie těchto pevnůstek byla velmi jednoduchá - v podstatě byla tvořena objekty tří základních typů označovaných jako A, B a C. Existovalo i několik atypických objektů (např. jednostřílnový typ E).

 

Typ A Dvoustřílnový objekt ? objektů
Typ B Dvoustřílnový objekt ? objektů
Typ C Třístřílnový objekt ? objektů
Typ D Nerealizován (zřejmě pro boční palbu) -
Typ E Jednostřílnový objekt 2 objekty
Typ F Nerealizován (zřejmě pro boční palbu) -

 

Objekty lehkého opevnění vzor 36 typické pro oblast ZVV Praha (Trutnovsko)

 

Objekt v podstatě tvořila jediná střelecká místnost s jednou až třemi střílnami. Výzbroj objektů tvořily lehké kulomety vz. 26 nebo těžké kulomety vz. 8/24. Střílny byly tvarovány pouze v betonu, uvnitř objektu byly uzavíratelné posuvnými uzávěrem s pozorovací štěrbinou.

Vnitřní výbava objektů vz. 36 byla velmi jednoduchá. Pod střílnami byly umístěny jednoduché dřevěné střelecké stolky, pod kterými byla uskladněna munice. Zázemí pro osádku zcela chybělo.

Pevnůstky se lišily v různých detailech podle toho, pod které Zemské vojenské velitelství nebo stavební úsek patřily. Asi nejnápadnější odlišnosti se týkaly objektů na jižní Moravě, budované pod patronací ZVV v Brně.


Typ Tloušťka stěn v cm Úhel os
střílen
čelní boční týlové strop
Typ A 50 40 20 40 45°
Typ B 60 50 30 50 50°
Typ C 60 50 30 55 45°+45°
Typ E 50 25 25 35 -
III. sbor 45-75 25-45 25-40 40-80 30°-170°

Převzato z publikace Československá zeď (1993), strana 10

 

Typologie lehkých objektů vzor 36 v oblasti ZVV Praha

 

Pevnůstky se  stavěly na místech, ze kterých byl dobrý výhled na objekty, které měly bránit. Díky malé světlé výšce nad terénem (asi 100 cm) nebyly při pohledu od nepřítele příliš nápadné. Bohužel, díky aktivitě sudetských Němců, znal nepřítel přesné umístění většiny těchto objektů.

Stavba objektů byla prostřednictvím Zemských vojenských velitelství v Praze a Brně zadávána vybraným soukromým stavebním firmám, které měly sídlo v blízkosti místa realizace výstavby. V ojedinělých případech byly některé úseky budovány přímo armádou (například úsek I.c Velká Deštná v Orlických horách, který budovali příslušníci hraničářského praporu 3 ze Žamberka). Celkem se od května 1936 do jara 1937 podařilo postavit 869 objektů lehkého opevnění vzor 1936 (včetně zkušebních a cvičných objektů). Údaj o počtu postavených objektů je převzat ze serveru ropiky.net.

 

ZVV Praha 634 objektů
ZVV Brno 178 objektů
ZVV Bratislava 44 objektů
Cvičné a zkušební 13 objektů
Celkem 869 objektů

 

Několik lehkých objektů vzor 1936 bylo rekonstruováno a dnes je zpřístupněno veřejnosti. Jedná se například o objekt pana Krinkeho u Smečna či o objekt KVH Náchod v Náchodě Bělovsi.

 

Prameny:

  • Svoboda T., Lakosil J., Čermák L: Velká kniha o malých bunkrech, Mladá fronta 2011
  • Ráboň, M., Svoboda, T. a kol.: Československá zeď, 1993

 

Komentáře a názory uživatelů
Žádné komentáře nebyly nalezeny. Můžete být první :-)
Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé ( přihlásit se nyní )